پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

شهردار تهران با بیان اینکه شهردار تهران با بیان اینکه ۸۲ درصد آلودگی هوای تهران ناشی از تردد خودروهاست گفت : ۵۰ درصد این آلودگی ها نیز از تردد ۳۰۰ هزار خودروی فرسوده است . گفت : ۵۰ درصد این آلودگی ها نیز از تردد ۳۰۰ هزار خودروی فرسوده است.
محمد باقر قالیباف در  برنامه نگاه یک شبکه یک سیما  افزود : سهم گرمایش های خانگی به کمتر از ۴ درصد می رسد.قالیباف: ۸۲ درصد آلودگی هوای تهران از خودروهاست.

وی با بیان اینکه باید کیفیت زندگی را در محیط های شهری ارتقا دهیم گفت: برای درمان  آلودگی هوای شهر تهران  ابتدا باید  علل آلودگی را شناسایی و متناسب با آن  اقدام کنیم  و شهرداری این رویکرد را که  باید آلودگی را  پس از ایجاد شدن  از ببین  ببریم  قبول ندارد بلکه باید  با منبع آلودگی برخورد شود .

وی افزود : منبع آلودگی هوا  هم در تهران  مشخص است و سالانه ۸۰۰ هزار تن آلاینده وارد هوای تهران می شود و کلانشهرهای دو میلیون نفری در اطراف شهر تهران به تدریج  شکل می گیرد که در آینده مشکلات را تشدید خواهد کرد .

وی افزود: باید همه کارها  را متمرکز کنیم در ساماندهی شبکه های حمل ونقل و همچنین خروج خودروهای فرسوده بویژه  ۳۰۰ هزار خودرو  و همچنین موتورسیکلت ها که تا  ۸ برابر یک خودرو هم  آلایندگی ایجاد می کنند .

شهردار تهران گفت : روزانه ۱۲ تا ۱۴ میلیون لیتر بنزین ،  گازوئیل و مازوت در شهر  تهران سوخت می شود که البته  اقدام وزارت نفت در بهبود  کیفیت  سوخت  بسیار خوب بوده است  اما باید این  ۳۰۰ هزار خودرو فرسوده و همچنین تاکسی ها و وانت بارها و کامیونهای دارای  میانگین عمر بالاتر از استاندارد  ساماندهی شود .

وی افزود : باید وانت بارهای بالای ۱۵ سال ، تاکسی های بالای ۱۰ سال ، مینی بوسهای بالای ۱۲ سال و کامیونهای بالای ۲۰ سال در شهر تردد نکنند در حالیکه  خودروهای۴۰ ساله و همچنین کامیونهای بیش از ۳۵ سال در شهر تردد می کند .

قالیباف گفت : البته ساماندهی مسائل و حل مشکلات آلودگی هوای شهر تهران  از عهده یک بخش خارج است  اما به مدیریت  یکپارچه نیاز داریم  و شهرداری آمادگی همکاری کامل با  دولت را دارد  و حتی حاضریم  اگر دولت  بپذیرد شهرداری مسئولیت  هماهنگی و  اجرای برنامه های موثر برای  کاهش آلودگی هوا را طبق زمانبندی مشخص  بپذیرد .

وی افزود : شهرداری  بخش زیادی از بودجه توسعه مترو  و  شبکه حمل ونقل عمومی را  تامین می کند و دولت ها  سهم  قانونی خود را نیز پرداخت نکرده اند .

آقای قالیباف گفت : ۲۲ درصد جمعیت کشور در تهران  ساکن هستند  و  دشت های تهران نیز با روند رو به رشد  جمعیت مواجه است  .

وی با رد ادعای نقش بلند مرتبه سازی در وارونگی هوا را  رد کرد و گفت : مشکل آلایندگی در دیگر شهرهای بزرگ نیز دیده می شود و البته اگر دولت  همکاری و ابلاغ کند شهرداری  حاضر است  فروش تراکم را حذف کند و آمادگی همه نوع همکاری را داریم .

شهردار تهران  گفت: به دولت پیشنهاد کردیم که  ایستگاه راه آهن از تهران خارج و  شبکه مترو به آن وصل شود  و همچنین فرودگاه مهرآباد را به خارج از شهر منتقل کنیم که هنوز جوابی نگرفته ایم .

وی افزود : شهر تهران  در طول دهه های اخیر رشد زیادی داشته است  و با بحران آب و دیگر بحرانهای زیست محیطی نیز  مواجه است و باید مدیریت  یکپارچه ای برای حل مشکل این شهر ایجاد شود  .

قالیباف با بیان اینکه روزانه  ۱۲۰۰ خودرو  به شهر تهران اضافه می شود گفت : اگر دولت مصوبات  سالهای ۹۰ و ۹۳ را اجرایی کند  ما می توانیم  سرعت توسعه خطوط مترو و ناوگان اتوبوسرانی را افزایش دهیم اما باید مشخص شود چه کسی وظایف خود را  عمل نمی کند  .

وی افزود : برای ساماندهی مسائل  هوای شهر تهران  به همکاری همه دستگاههای ذیربط   از جمله  وزارت نفت ، مردم  ، سازمان  حفاظت محیط زیست ، نیروی انتظامی و وزارت صنعت و دیگر بخش ها  نیاز داریم و شهرداری تهران آماده است  هر سیاستی را که دولت  ابلاغ می کند  اجرایی کند .

شهردار تهران در ادامه گفت : شهرداری تهران  با وجود فراز ونشیب های اجتماعی و اقتصادی توانسته است در شرایط فعلی بهترین  روزهای خود را سپری کند .

قالیباف با بیان اینکه شهرداری تهران  بدون داشتن حتی یک پرونده  فساد اقتصادی  توانسته   اقدامات موثری در آبادانی و کوچک سازی شهر تهران بردارد  افزود : در راستای کاهش آلایندگی های زیست محیطی خروج کارخانجات سیمان و ماسه و همینطور کاهش  تردد خودروهای شخصی را  در داخل تهران  در دست کار داریم .

وی همچنین  در خصوص فروش تراکم در شهر تهران گفت : این اتهام به شهرداری  بی اساس است  زیرا در شهر تهران  فروش تراکم تا ۲۰ درصد  مجاز است بصورتی که در یک زمین ۱۰۰ متری اجازه ساخت  ۱۲۰ متر بنا داده می شود و برای بخشی از جنوب تهران هم این مقدار به ۸۰ درصد رسید یعنی به ازای هر ۱۰۰ متر ۱۸۰ متر بنا مجوز ساخت دارد که دلیل آن هم کمک به قشر  ضعیف تر جامعه است .

شهردار تهران همچنین  در جهت کوچک سازی شهر تهران  گامهای موثری را خاطر نشان کرد و گفت : اینکه  جاجرود از شرق و وردآورد از غرب به تهران متصل شده است دلیل به گسترش شهر تهران نیست  زیرا محدوده  شهر تهران از غرب تا پایان منطقه ۲۲ و از شرق  خروجی  به سمت جاجرود است ./صدا و سیما

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :