پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

در حالی که سفر صدها هزار ایرانی به عراق هشدارها درباره ورود بیماری‌های واگیردار به کشور را افزایش داده است، بر اساس خبری که روز گذشته روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفته است ۸ شهروند در کرمان به بیماری خطرناک آنفلوآنزای خوکی مبتلا شده‌اند.

به گزارش آرمان، در فصل سرما بیماری آنفلوآنزا به عنوان یک بیماری اپیدمی و همه گیر شیوع پیدا می‌کند. از نظر پزشکان آنفلوآنزا نوع‌های گوناگونی دارد و اغلب با علائمی شدیدتر از سرماخوردگی پدیدار می‌شود، اما شیوع آنفلوآنزای خوکی و مرگ ۸ تن از هم‌میهنانمان در استان کرمان و شیوع بیماری وبا در کشور عراق به عنوان کشور مجاور می‌تواند زنگ خطر‌ها سلامت در جامعه را به صدا در آورد. این در حالی است که بیماری آنفلوآنزا از نوع خوکی دارای تمام شاخصه‌های یک بیماری مسری و خطرناک است که با وجود تلاش‌های مجدانه محققان پزشکی هنوز داروی موثری برای پیشگیری یا درمان قطعی آن وجود ندارد. بنابراین آنفلوآنزا از حالت یک بیماری معمولی با درجه خطر پایین به یک بیماری کشنده و عالم گیر تبدیل شده است.

فوت ۸ نفر در اثر بیماری آنفلوآنزای خوکی

روز گذشته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهر کرمان، چهار نفر در اثر بیماری آنفلوآنزا و ۴ نفر در مابقی شهرستان‌های استان کرمان در اثر این بیمار خوکی فوت کردند. نوذر نخعی با بیان اینکه ۸ نفر در استان کرمان به علت بیماری آنفلوآنزای خوکی فوت کرده‌اند، گفت: بیماری آنفلوآنزای خوکی از حدود یک ماه پیش در کرمان آغاز شده است و در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهر کرمان چهار نفر و چهار نفر در مابقی شهرستان‌های استان کرمان متاسفانه در اثر این بیماری فوت کرده‌اند. او با اشاره به تاریخ شیوع این بیماری در کشور ادامه داد: بیماری آنفلوآنزای H1N1، بیماری است که از سال ۱۳۸۸ در کشور ما به ویژه در فصل‌های سرد زمستانی، شاهد رخ دادن آن هستیم؛ امسال هم مانند سال‌های گذشته شاهد این بیماری هستیم. نخعی با اشاره به علائم این بیماری افزود: تفاوت این بیماری با سرماخوردگی، شدیدتر بودن علائم و سرعت بروز آن است؛ فردی که دچار این بیماری است به صورت ناگهانی دچار تب، لرز و بدن درد می‌شود که همراه آن می‌تواند سرفه و آبریزش بینی داشته باشد و در کودکان بیشتر اسهال و استفراغ نیز دیده می‌شود. او پیشگیری از این بیماری را مهم‌ترین راه مبارزه با این بیماری دانست و اظهار کرد: در زمینه پیشگیری مهم‌ترین نکته رعایت اصول بهداشتی و فاصله گرفتن از بیماران است، افراد در این مدت دو ماهه که در پیش داریم، دست‌های خود را مرتب با آب و صابون بشویند، سعی کنند با کسی دست ندهند و روبوسی نکنند و اگر شخصی بیمار است به اندازه دو قدم (۱/۸‌متر) با او فاصله داشته باشند. نخعی تصریح کرد: افرادی که بیمار هستند اگر عطسه یا سرفه می‌زنند با گودی مقابل آرنج دست خود جلو بینی و دهان را بگیرند و از ماسک استفاده کنند؛ همچنین در منزل استراحت و از حضور در مکان‌های تجمعی از جمله مدرسه، محل کار و محل‌هایی که عده زیادی از افراد دور هم هستند، حضور پیدا نکنند. چون باعث می‌شوند، این بیماری در جامعه پخش شود و برای دیگران ایجاد مشکل کند.

اولویت‌های تزریق واکسن

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آنکه، تزریق واکسن را نکته مهم دیگری در پیشگیری دانست، عنوان کرد: تزریق واکسن گرچه اثربخشی آن خیلی کامل نیست، اما علائم را تخفیف می‌دهد. او با اشاره به کسانی که در اولویت تزریق واکسن هستند، افزود: اولویت اول در تجویز واکسن زنان باردار هستند، بدون توجه به اینکه در کدام ماه بارداری قرار دارند. توصیه می‌شود که واکسن را تهیه کنند و تزریق یک‌بار این واکسن کافی است. به دلیل تغییرات هورمونی در زمان بارداری، این بیماری می‌تواند بسیار خطرناک باشد. همچنین افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و سالمندان و کودکان شش ماه تا پنج سال نیز از اولویت‌های دریافت واکسن هستند. نخعی ابراز کرد: همچنین بیماران مبتلا به آنفلوآنزا که دچار تنگی نفس می‌شوند، حتما باید به بیمارستان مراجعه کنند؛ اما اگر بیماری در حد یک تب ملایم و بدن درد خفیف باشد با استفاده از مایعات و استراحت و مسکن‌های معمولی مانند استامینوفن به مرور زمان علائم بهبود پیدا می‌کند. او ادامه داد: اگر علائم شدیدتر بود و شخص بیماری زمینه‌ای مانند آسم، بیماری‌های کلیوی مزمن و… داشت، این افراد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند که تحت نظر متخصص (عفونی، داخلی و اطفال) درمان شوند و به‌شدت از خود درمانی پرهیز نمایند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به نحوه درمان اضافه کرد: کسانی که بیمار می‌شوند درمان این بیماری استراحت به همراه مصرف مایعات به صورت مکرر است. اما کسانی که بیماری آنها شدید باشد داروهای ویژه‌ای دارند که فقط تحت اختیار بیمارستان‌ها است و براساس نظر پزشک به آنها تجویز می‌شود. به گزارش ایسنا، او درباره اقدامات دانشگاه علوم پزشکی کرمان در زمینه اطلاع رسانی این بیماری گفت: چاپ و توزیع هشت هزار پوستر، نصب بنر در سایزهای متفاوت در سطح شهر و اماکن مختلف، ارسال پیامک به کارکنان تحت پوشش دانشگاه و ارسال پیام‌های بهداشتی از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله این اقدامات است.

هجوم انواع بیماری‌های ویروسی

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره وضعیت ابتلا به انواع بیماری‌های ویروسی و عفونی در کشور به «آرمان» می‌گوید: بنابر منابع موثق از اقلیم کردستان عراق در آن خطه نرخ ابتلا به وبا شدت یافته است و در مقابل آن بیماری آنفلوآنزای خوکی نیز شدت یافته است. عابد فتاحی با بیان اینکه این روزها کشورعراق پذیرای موج عظیمی از زائران ایرانی است، می‌افزاید: اخیرا اخباری مبنی بر ابتلای صدها نفر در کردستان به وبا گزارش شده است، این در حالی است که شرایط زندگی در استان کردستان نسبت به جمهوری عراق مناسب‌تر است. این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید می‌کند: در این شرایط باید رسانه ملی با تولیدات فرهنگی هشدار‌ها در زمینه ابتلا به بیماری وبا و آنفلوآنزا را به مردم گوشزد کند. این در حالی است که بیماری آنفلوآنزا خوکی بسیار خطرناک و باعث تخریب ارگان‌های بدن می‌شود. به گفته او افراد باید با حساسیت نسبت به این بیماری‌های تهدید‌کننده وارد عمل شوند و در صورت مشاهده علائمی از این بیماری‌ها در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره کم و کیف بیماری آنفلوآنزای خوکی در کشور می‌گوید: گزارش‌هایی از ابتلای ۵-۶ نفر ازهم‌میهنان به آنفلوآنزای خوکی و آنفلوآنزای مرغی در استان‌های شمال کشور به کمیسیون بهداشت و درمان ارسال شده است و کمیسیون نیز با حساسیت ویژه‌ای عوامل بروز این بیماری را از بین برده است. به گفته او معاونت بهداشت و درمان برای کاهش این بیماری تاکنون عملکرد مطلوبی داشته است. او می‌افزاید: عدم وضعیت مناسب بهداشت و درمان در کشورهای همسایه به نسبت زمینه هجوم انواع بیماری‌های ویروسی و بیماری‌هایی مشترک بین دام و انسان در کشور افزایش می‌یابد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :