پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

معاون وزیر راه و شهر سازی هم با انتقاد از نحوه ساخت و ساز در بافت تاریخی شهر ساری گفت : در حالی که طرح تفضیلی بافت های تاریخی و ارزشمند آب انبار نو شهر ساری از دو سال پیش مصوب شده بود اما ساختمان های بی قواره و بی کیفیتی در اطراف این بافت با ارزش تاریخی شکل گرفته است.

بافت تاریخی محله آب انبار نو ساری با گستره حدود دو کیلومتر ۱۹ بنای تاریخی را در خود جای داده که قرار است ترمیم و بهسازی شود.

هویت بخشی به شهر ساری ، ایجاد امکانات زیرساختی و ایمن سازی سازه ها برای جذب گردشگر از اهداف بهسازی و مرمت بناهای تاریخی شهر ساری اعلام شده است.

مدیر کل راه و شهر سازی مازندران در این آیین گزارشی از وضعیت بافت های تاریخی و فرسوده شهرهای استان ارائه کرد و گفت : چهار هزار و ۸۲۱ هکتار برابر با یک سوم مساحت شهرهای مازندران فرسوده یا تاریخی است.

حیدر نوروزی بیشترین فضای فرسوده و تاریخی مازندران را با ۶۴۱ هکتار مربوط به شهر ساری دانست و افزود : در حال حاضر ساخت و ساز در این مناطق مطابق با طرح تفضیلی و نظام مهندسی ساختمان صورت نمی گیرد.

وی از وجود دو هزار و ۱۹۱ هکتار سکونتگاه غیر رسمی و حاشیه ای در مازندران خبر داد و گفت : توسعه بی ضابطه حاشیه شهرها هم در کنار بافت های فرسوده از مشکلات استان است.

معاون وزیر راه و شهر سازی هم با انتقاد از نحوه ساخت و ساز در بافت تاریخی شهر ساری گفت : در حالی که طرح تفضیلی بافت های تاریخی و ارزشمند آب انبار نو شهر ساری از دو سال پیش مصوب شده بود اما ساختمان های بی قواره و بی کیفیتی در اطراف این بافت با ارزش تاریخی شکل گرفته است.

محمد سعید ایزدی بر ضرورت برخورد جدی با متخلفان ساخت و ساز در این بافت ها تاکید کرد و افزود : اینکه سرمایه گذاران فضای تاریخی را خریداری و بدون ضوابط نظام مهندسی ساختمان و طرح تفضیلی در آن ساخت و ساز کنند ، بی توجهی به هویت تاریخی مردم شهر است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری کشور با بیان اینکه بیش از ۲۴ میلیارد ریال منابع برای بهسازی و مرمت بافت تاریخی آب انبار نو ساری وجود دارد ، گفت : اولویت نخست شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری کشور اجرای کامل طرح بهسازی بافت تاریخی شهر ساری است.

وی از تمامی مردم و مسوولان شهر ساری خواست تا با حمایت فرهنگی و مالی نسبت به حفظ و احیای هویت تاریخی با ارزش شهرشان احساس مسوولیت کنند.

آغاز عملیات اجرایی ترمیم و بهسازی محله تاریخی آب انبار نو ساری با افتتاح ساختمان ‘ سر مله نو انبار ‘ همراه بود.

سرمله در زبان مازندرانی به ابتدای محله گفته می شود و ساختمان سرمله هم اولین ساختمان این محله به شمار می رود.

قدیمی ترین ساختمان های تاریخی موجود در محله آب انبار نو بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد و دیرینگی بقیه ساختمان ها نیز بیش از یکصد سال برآورد می شود.

محله آب انبار نو ساری در محدوده خیابان ۱۸ دی ، قارن ، فرهنگ و خیابان انقلاب واقع است. خانه کلبادی ، فاضلی ، صادقیان ، میر گتی ، ناظری ، تکیه آب انبار نو ، مصطفی خان ، حاجی آباد ، حمام وزیری و آب انبار نو از بناهای تاریخی این محله است.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1
00
#

اشتراک این خبر در :