پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان داشت: با توجه به شیوع هفت درصدی بیماری دیابت در جمعیت بالای 30 سال انتظار می‌رود حداقل 15 هزار نفر بیمار جدید مبتلا به دیابت و پره دیابتیک شناسایی و تحت مراقبت قرار گیرند، به این ترتیب تعداد کل بیماران روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر به بیش از 51 هزار نفر افزایش می‌یابد.

خبرگزاری فارس: آغاز طرح غربالگری بیماری دیابت و فشار خون بالا در مازندران

محسن اعرابی ، اظهار کرد: طرح غربالگری دو بیماری مهم دیابت و فشار خون بالا از اول دی ماه امسال در جمعیت روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر دانشگاه علوم پزشکی مازندران آغاز شد.
وی ادامه داد: به دلیل تغییر سبک زندگی و افزایش عادات و رفتارهای نادرست از جمله استفاده از تغذیه ناسالم، کم‌تحرکی، استرس، افزایش وزن، چاقی بیماری‌های دیابت و فشار خون بالا به مهم‌ترین مشکلات حوزه سلامت تبدیل شده‌ است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه تقریبا 400 میلیون نفر در جهان، دیابت دارند که تا سال 2035 به 592 میلیون نفر نیز افزایش می‌یابد، افزود: تنها در سال گذشته، دیابت سبب 5.1 میلیون مرگ در دنیا شده‌ است.
اعرابی با اعلام اینکه در ایران تعداد افراد مبتلا به دیابت نوع دو رو به افزایش است، خاطرنشان کرد: برآوردها نشان می‌دهد در حال حاضر پنج میلیون و 277 هزار دیابتی در کشور وجود دارد و سالانه 194 هزار دیابتی به جمعیت دیابتی‌ها افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه نسبت بیماران دیابتی از کل جمعیت به‌طور چشمگیری افزایش خواهد یافت، افزود: برآورد می‌شود در سال 2035 در ایران 9 میلیون و 354 هزار دیابتی داشته باشیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: در سالی که گذشت، دیابت در ایران سبب شد بیش از 24 هزار میلیارد تومان هزینه شود که بیشتر این هزینه‌ها ناشی از عوارض بیماری بوده‌ است.

اعرابی با هشدار اینکه وضعیت دیابت در مازندران نگران‌کننده است، متذکر شد: به دلیل اینکه چاقی در این استان بسیار شایع است شیوع دیابت در جمعیت بالای 30 سال حدود هفت درصد است و زنان 1.5 تا دو برا بر بیشتر از مردان روستایی استان در معرض خطر ابتلاء به دیابت هستند.

وی درباره بیماری فشار خون بالا، عنوان داشت: این بیماری یک بیماری بی‌علامت است که در طولانی مدت به دیواره شریا‌‌ن‌ها و قلب و عروق مغز و کلیه آسیب می‌زند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: این بیماری برای کنترل به مراقبت دائم نیاز دارد ولی بسیاری از بیماران با بروز عارضه(سکته مغزی، سکته قلبی و…) تشخیص داده می‌شوند.

اعرابی تأکید کرد: با توجه به اهمیت آن، این معاونت تصمیم گرفت برای شناسایی زودهنگام بیماران و افراد در معرض خطر و نیز انجام مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز برای آنها، غربالگری دو بیماری مهم دیابت و فشار خون بالا را از اول دی ماه امسال ابتدا در جمعیت روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر دانشگاه علوم پزشکی مازندران از آغاز کند.

وی یادآور شد: برآورد می‌شود در این طرح حدود 700 هزار نفر جمعیت بالای 30 سال و نیز تمامی زنان باردار غربالگری شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان داشت: با توجه به شیوع هفت درصدی بیماری دیابت در جمعیت بالای 30 سال انتظار می‌رود حداقل 15 هزار نفر بیمار جدید مبتلا به دیابت و پره دیابتیک شناسایی و تحت مراقبت قرار گیرند، به این ترتیب تعداد کل بیماران روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر به بیش از 51 هزار نفر افزایش می‌یابد.

اعرابی خاطرنشان کرد: درباره بیماری فشار خون بالا نیز با توجه به رقم قابل انتظار 15درصد شناسایی افراد دارای فشار خون بالا، انتظار می‌رود حداقل 105 هزار بیمار در این مناطق وجود داشته باشند.

این مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر فقط 50 هزار نفر از این تعداد شناسایی و تحت مراقبت توسط تیم سلامت هستند.

اعرابی در پایان گفت: انتظار می‌رود مردم ساکن در روستا و شهرهای زیر 20 هزار نفر مازندران با مراجعه به خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های بهداشتی و مراکز بهداشتی درمانی ، همکاری لازم را با کارکنان بهداشتی درمانی برای این اقدام بزرگ داشته باشند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :