پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

 

خبرگزاری فارس: قانون حمایت از معلولان بازنگری شود

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه دستگاه‌ها به وظایف قانونی خود در قانون حمایت از معلولان توجه نمی‌کنند، گفت: اکنون بازنگری در قانون حمایت از معلولان صورت گرفته و این قانون، ضمانت اجرایی دارد.

سعید آرام در نشست خبری اظهار داشت: 12 آذر روز جهانی معلولان فرصت مغتنمی است که توانمندی‌های معلولان را بپذیریم و ما به عنوان برنامه‌ریزان هم بررسی کنیم درباره احقاق حقوق معلولان، چه اقدامی انجام داده‌ایم.

وی با بیان اینکه اگر جامعه نتواند شرایطی ایجاد کند که افراد دارای نقص به توانمندی برسند، آن جامعه معلول است نه آن افراد، ادامه‌ داد: امروز افراد براساس میزان مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی گروه‌بندی می‌شوند نه براساس معلولیت‌ها؛ باید توانمندی معلولان را باور کنیم.

آرام با اشاره به اینکه باید نکات مثبت افراد معلول را مدنظر قرار دهیم، گفت: در حوزه معلولان، قبل از اینکه به نقص این افراد توجه کنیم باید توانمندی‌های این افراد را ببینیم.

وی با بیان اینکه در برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های معلولان، تمام کارها را بر عهده معلولان گذاشتیم، افزود: نگرش نامیمونی که نسبت به افراد معلول وجود دارد باید تغییر کند.

آرام با اشاره به اینکه با وجود تلاش‌های انجام شده اما هنوز نگاه ترحم‌آمیز و دلسوزانه برای جامعه معلولان وجود دارد، متذکر شد: هیچ وقت نگاه توانمندسازی به معلولان وجود ندارد.

این مسئول با بیان اینکه نگاه ترحم‌آمیز مردم، معلولان را آزار می‌دهد، خاطرنشان‌ کرد: نگاه ترحم‌آمیز مردم به معلولان، این حس را در آنها ایجاد می‌کند که افراد وابسته‌ای هستند در حالی که اینگونه نیست.

وی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از تعداد معلولان در کشور و استان وجود ندارد، اظهار داشت: سرشماری خاصی در این باره انجام نشده است و فقط طبق برآوردهای دنیا 10 درصد از افراد هر جامعه‌ای را معلولان تشکیل می‌دهند.

آرام با بیان اینکه 4.2 درصد از معلولیت‌ها بسیار شدید است و نیازمند دریافت خدمات ویژه و حمایت دستگاه‌های مرتبط هستند، گفت: 50 هزار معلول در مازندران در سامانه بهزیستی ثبت شده‌اند و از خدمات این مرکز بهره‌مند هستند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین آمار معلولان، مربوط به معلولان جسمی و حرکتی و ذهنی است، ادامه‌ داد: با پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی به وجود آمده، آمار معلولان ژنتیکی و مادرزادی تا اندازه زیادی کاهش یافته است.

آرام با بیان اینکه آنچه امروز باعث بروز معلولیت می‌شود بیشتر ناشی از حوادث رانندگی، ضرب و جرح و بیماری‌های مزمن است، گفت: معلولان با تلاش‌های خود، از معلولیت‌ها عبور کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه امید به زندگی افزایش یافته و در پی آن، دوران سالمندی هم افزایش یافته است، افزود: جمعیت مازندران با سرعت زیادی به سمت سالمندی پیش می‌رود و از میانگین کشوری در این زمینه جلوتر بوده و جزو چند استان پیر کشور هستیم.

این مسئول با بیان اینکه طبق آخرین سرشماری که در کشور انجام شد مازندران 320 هزار جمعیت بالای 60 سال دارد، اظهار داشت: جمعیت سالمند مازندران در سال 85 حدود 8.5 درصد جمعیت استان بود و امروز به 10 درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه اشتغال از مهم‌ترین مشکلات معلولان است، افزود: همه برنامه‌های بهزیستی در جهت توانمندسازی گروه هدف است تا بتوانند زندگی مستقل داشته باشند و با حفظ شان و جایگاه، نقش خود را در جامعه ایفا کنند.

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه مشکل اشتغال و مسکن معلول را دستگاه‌های متولی مسکن و اشتغال باید رفع کنند، خاطرنشان‌ کرد: همه دستگاه‌ها باید در کنار همدیگر، مشکلات معلولان را حل کنند.

وی با بیان اینکه قانون سه درصد استخدام معلولان انجام می‌شود اما مسئله این است که آزمون استخدامی نداریم و آخرین آزمون استخدامی در سال 91 برگزار شده است، متذکر شد: جزو معدود کشورهایی هستیم که درباره معلولان قانون مصوب داریم اما در اجرای قانون، دچار مشکل هستیم.

آرام با اشاره به اینکه با وجود اینکه 10 سال از تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب شده اما دستگاه‌ها به وظایف قانونی خود توجه نمی‌کنند، اظهار داشت: اکنون بازنگری در قانون حمایت از معلولان صورت گرفته و این قانون، ضمانت اجرایی دارد.

وی افزود: قانون جدید اگر تصویب شود قانون سه درصد استخدامی معلولان به پنج درصد افزایش می‌یابد.

آرام با اشاره به اینکه بیش از 40 سازمان مردم‌نهاد در حوزه فعالیت معلولان داریم، اظهار داشت: اعتقاد داریم اگر کار را به صاحب فرآیند واگذار کنیم، نتیجه بهتری کسب می‌کنیم و اگر کار معلولان را از صفر تا صد به خود معلولان واگذار کنیم، پیگیری و سهم‌خواهی معلولان، بیشتر از سازمان‌های دولتی خواهد بود.

وی با بیان اینکه همایش 4 هزار نفری معلولان روز 12 آذر ماه جاری در ساری برگزار می‌شود، گفت: تمامی روند برگزاری این همایش را در اختیار معلولان قرار داده‌ایم.

مدیرکل بهزیستی مازندران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه طلاق از آسیب‌هایی است که جامعه ما را تهدید می‌کند، افزود: میزان طلاق در حال افزایش و میزان ازدواج در حال کاهش است.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از طلاق، تفاهم‌نامه‌ای با دادگستری استان امضا شد، ادامه داد: مداخلات اجتماعی و مشاوره را در امر پیشگیری از طلاق توسط بهزیستی انجام می‌شود.

آرام با اشاره به اینکه طلاق مسئله گریزناپذیر است، افزود: فقط پیشگیری از طلاق برای ما مهم نیست و مسائل بعد از طلاق هم دارای اهمیت است.

وی با بیان اینکه مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج باید اجباری شود، گفت: مشاوره ژنتیک هزینه زیادی ندارد چون همه این افراد، نیازمند انجام آزمایش‌ها نیستند و اگر افرادی نیازمند به دریافت کمک برای انجام این آزمایشات هستند، بهزیستی کمک می‌کند.

مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه مرکز اورژانس اجتماعی بهزیستی در 11 شهرستان فعال است، اظهار داشت: خط ارتباطی 123 مرکز اورژانس اجتماعی در خدمت مردم استان است و روزانه به صورت میانگین هزار تماس تلفنی داریم.

وی با بیان اینکه در استان 15 مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست داریم، متذکر شد: روند واگذار فرزندخوانده سخت نیست و باید بتوانیم این کودکان را به کسانی واگذار کنیم که توان تامین آینده این فرزندان را داشته باشند.

این مسئول با اشاره به اینکه تعداد فرزندهای قابل واگذاری بهزیستی، محدود است و 400 متقاضی برای گرفتن فرزندخوانده داریم، افزود: توصیه ما به خانواده‌ها این است که فقط به گرفتن نوزاد الزام نداشته و فرزندان بزرگ‌تر را هم به فرزندخواندگی بپذیرند.

وی با بیان اینکه گرایش افراد برای گرفتن فرزند نوزاد و همچنین نوزاد دختر، زیاد است، تصریح‌ کرد: قانون فرزندخواندگی جدید، تسهیل شده و به زودی ابلاغ می‌شود و دختران مجرد در سنین بالا و همچنین خانواده‌هایی که فرزند دارند هم می‌توانند فرزندخوانده داشته باشند.

آرام میزان مشارکت‌های مردمی در 6 ماهه نخست امسال را حدود 6 میلیارد تومان عنوان کرد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1
00
#

اشتراک این خبر در :