پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

در حالی که در مصوبه جنجالی چندی پیش شورای رقابت، قیمت خودرو بر اساس برآوردها تا ۳۰ درصد افزایش داشت، پس از برگزاری نشست کمیسیون صنایع و شورای رقابت، قیمت پراید، پژو ۴۰۵، سمند و تیبا، ۳ درصد کاهش یافت.

فارس نوشت: پس از آنکه کمیسیون صنایع مجلس در مورد افزایش قیمت خودروها موضع گرفت و اعلام کرد شورای رقابت حق قیمت‌گذاری خودرو را ندارد و نباید به این مسئله ورود پیدا کند، این شورا بر سر کاهش قیمت خودرو با خودروسازان توافق کرد.

در این مورد اعضای کمیسیون صنایع معتقدند شورای رقابت فقط می‌تواند دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو را تدوین کند و تعیین قیمت خودرو توسط این شورا غیر قانونی است.

الله‌وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع مجلس در این مورد به فارس گفت: گزارش عملکرد شورای رقابت در مورد قیمت‌گذاری خودرو تهیه شده تا در صحن علنی مجلس قرائت شود.

وی تصریح کرد: قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت، غیرقانونی است و این شورا نباید قیمت خودرو را تعیین کند.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت نیز در این مورد گفت: طی مذاکره با خودروسازان، قیمت برخی خودروهای پر تیراژ داخلی 3 درصد کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به افزایش تولید شرکت‌های خودروساز طی ماه‌های اخیر، تصریح کرد: از خودروسازان خواستیم تا با توجه به سودی که در این مدت کسب کرده‌اند، قیمت برخی محصولاتشان را کاهش دهند که با این موضوع موافقت کردند.

وی افزود: از بین محصولات شرکت سایپا، پراید و تیبا و از بین محصولات شرکت ایران خودرو، پژو 405 و سمند با کاهش قیمت 3 درصدی روبرو خواهند بود که این کاهش در قیمت نهایی این خودروها لحاظ می‌شود و می تواند در قیمت کارخانه به 5 درصد برسد.

به گفته شیوا کاهش قیمت خودروها احتمالاً طی دو روز آینده از طرف خودروسازان اعلام خواهد شد.

وی گفت: قیمت نهایی خودرو، پس از اضافه شدن هزینه ارتقاء به یورو 4 ، کیسه هوا، شماره گذاری، مالیات و بیمه محاسبه می شود.

رئیس شورای رقابت با اشاره به بحث‌های مطرح شده از سوی مجلس برای کاهش بیشتر قیمت خودروها، گفت: این بحث درباره استاندارد یورو 4 و کیسه هوا مطرح است که تاکنون مدارکی در این زمینه به ما ارائه نشده است.

وی تصریح کرد: برای افزایش قیمت خودرو، شرط‌هایی با خودروسازان داشتیم از جمله اینکه محصولات آنها به طور مستقیم و از طریق سایت اینترنتی عرضه شود تا حاشیه بازار کمرنگ شود یا قراردادهای یک طرفه به صورت دو طرفه تنظیم شود و آپشن ها اختیاری باشد و تولید خودروسازان نیز افزایش یابد که این موارد محقق شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت برخی خودروها در بازار حتی از قیمت کارخانه نیز پایین‌تر آمده و پیش‌بینی می‌شود حاشیه بازار خودرو طی یکی، دو ماه آینده جمع شود.

* کاهش ۶۰۳ هزار تومانی قیمت پراید و ۹۰۹ هزار تومانی پژو ۴۰۵

قیمت 4 خودروی پرتیراژ در حالی با کاهش 3 درصدی همراه شده که تحلیل‌ها از افزایش 30 درصدی قیمت خودرو نسبت به سال گذشته حکایت دارد.

با محاسبه کاهش ۳ درصدی قیمت ۴ خودروی پرتیراژ می‌توان به تعیین قیمت جدید ۲۹ میلیون و ۳۹۲ هزار تومانی پژو ۴۰۵ مدل SLX اشاره کرد که در واقع با افت ۹۰۹ هزار تومانی همراه می‌شود.

قیمت پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز نیز با افت ۹۰۳ هزار تومانی به ۲۹ میلیون و ۲۱۴ هزار تومان می‌رسد. در مورد سمند ال ایکس بنزینی با موتور EF7 نیز می‌توان به کاهش ۸۸۵ هزار تومانی قیمت‌ این خود و تعیین قیمت ۲۸ میلیون و ۶۲۸ هزار تومانی اشاره کنیم.

قیمت جدید سمند LX دوگانه‌سوز نیز با کاهش ۹۵۳ هزار تومانی به ۳۰ میلیون و ۸۱۸ هزار تومان می‌رسد.

در مورد کاهش قیمت انواع پراید نیز باید به تعیین قیمت جدید ۱۹ میلیون و ۵۱۹ هزار تومانی سایپا ۱۳۱ مدل SX بر اساس قیمت‌گذاری جدید شورای رقابت اشاره کنیم که در واقع قیمت این خودرو ۶۰۳ هزار تومان کاهش می‌یابد.

قیمت سایپا ۱۳۲ مدل SX نیز با کاهش ۶۰۶ هزار تومانی به ۱۹ میلیون و ۶۰۲ هزار تومان می‌رسد. در مورد سایپا ۱۱۱ مدل SX نیز باید به کاهش ۶۱۳ هزار تومانی قیمت این خودرو و تعیین قیمت ۱۹ میلیون و ۸۳۰ هزار تومانی آن اشاره کرد.

قیمت سایپا ۱۴۱ مدل SX نیز طبق مصوبه جدید شورای رقابت ۵۷۹ هزار تومان کاهش می‌یابد و به ۱۸ میلیون و ۷۳۷ هزار تومان خواهد رسید.

قیمت تیبا نیز از ۲۴ میلیون و ۱۸۳ هزار تومان به ۲۳ میلیون و ۴۵۸ هزار تومان خواهد رسید که افت ۷۲۵ هزار تومانی را نشان می‌دهد.

جدول قيمت‌ها

مهر نيز نوشت:  پس از اعلام تکدرخاطر رئیس جمهور و اعتراض پارلمان نشینان به قیمت‌های فعلی خودرو، رئیس شورای رقابت از کاهش 3 درصدی قیمت انواع خودروی پراید، تیبا، سمند و پژو 405 خبر می دهد که بر این اساس، می‌توان شاهد کاهش 580 هزار تومانی تا نزدیک به یک میلیون تومانی این نوع خودروها بود.

18 تیرماه سال جاری بود که سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هفتگی کابینه اعلام کرد که رئیس جمهور از افزایش قیمت خودرو مکدر است. بعد از این اعلام رسمی، دومینوی تکدرخاطرها از قیمتگذاری جدید خودرو از سوی شورای رقابت آغاز شد و بر این اساس، قرار بر این شد که بازنگری مجددی در قیمت های شورای رقابت صورت گیرد.

در ادامه مجلس شورای اسلامی با محوریت کمیسیون صنایع و معادن مجلس وارد موضوع شد و شورای رقایت را با ابزارهای در اختیار، مجاب کرد که قیمت‌‌ خودرو باید کاهش یابد.

برهمین اساس، رضا شیوا، رئیس شورای رقابت نیز از به نتیجه رسیدن این مذاکرات خبر می دهد و می گوید: با مذاکراتی که شورای رقابت با خودروسازان داشته است، قیمت خودروهای پر تولید، سه درصد کاهش خواهد یافت. بر این اساس در شرکت سایپا احتمالا پراید و تیبا و در شرکت ایران خودرو، پژو 405 و سمند به میزان 3 درصد  قیمت نهایی را کاهش می دهند. وی می افزاید: این کاهش قیمت به احتمال زیاد تا دو روز آینده از طرف خودروسازان اعلام خواهد شد.

جدول قیمت های جدید پس از محاسبه کاهش 3 درصدی
نوع خودرو قیمت مصوب فعلی مصرف کننده قیمت جدید پس از کاهش 3 درصدی میزان کاهش قیمت
پژو 405  اس ال ایکس تی یو 5 30 میلیون و 301 هزار تومان 29 میلیون و 392 هزار تومان 909 هزار تومان
پژو 405 دوگانه سوز 30 میلیون و 118 هزار تومان 29 میلیون و 215 هزار تومان 903 هزار تومان
سمند ال ایکس 7 دوگانه سوز 31 میلیون و 771 هزار تومان 30 میلیون و 818 هزار تومان 953 هزار تومان
سمند ال ایکس 7 بنزینی 29 میلیون و 514 هزار تومان 28 میلیون و 629 هزار تومان 885 هزار تومان
سمند سورن 33 میلیون و 126 هزار تومان 32 میلیون و 133 هزار تومان 993 هزار تومان
سمند بهینه ای ام اس 27 میلیون و 50 هزار تومان 26 میلیون و 240 هزار تومان 811 هزار تومان
سایپا 131 اس ال 19 میلیون و 600 هزار تومان 19 میلیون تومان 588 هزار تومان
سایپا 131 اس ایکس 20 میلیون و 120 هزار تومان 19 میلیون و 500 هزار تومان 604 هزار تومان
سایپا 132 20 میلیون و 200 هزار تومان 19 میلیون و 600 هزار تومان 606 هزار تومان
سایپا 111 اس ال 19 میلیون و 900 هزار تومان 19 میلیون و 300 هزار تومان 597 هزار تومان
سایپا 111 اس ایکس 20 میلیون و 450 هزار تومان 19 میلیون و 830 هزار تومان 614 هزار تومان
سایپا 141 اس ال 18 میلیون و 800 هزار تومان 18 میلیون و 240 هزار تومان 564 هزار تومان
سایپا 141 اس ایکس 19 میلیون و 300 هزار تومان 18 میلیون و 720 هزار تومان 580 هزار تومان
تیبا اس ایکس 24 میلیون و 200 هزار تومان 23 میلیون و 475 هزار تومان 726 هزار تومان

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1
00
#

اشتراک این خبر در :