پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
کرونا به قلب بیماران بدون علامت هم صدمه می زند

کیاپرس :کووید ۱۹ می تواند کارهای ترسناکی را بر روی قلب انسان انجام دهد به طوری که گزارش شده است در موارد شدید، این بیماری می تواند باعث لخته شدن خون و همچنین باعث التهاب و زخم شود.

به گزارش کیاپرس به نقل از ایسنا، آنطور که دکتر “پارتو سنگوپتا” استاد قلب، رییس بخش قلب و مدیر تصویربرداری قلب دانشگاه ویرجینیای غربی آمریکا در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده است می گوید: تحقیقات جدید نشان می دهد که حتی افراد جوان مبتلا به کووید ۱۹ و کسانی که در فرم های بدون علامت این بیماری بوده، در معرض خطر ایجاد التهاب بالقوه خطرناک در اطراف قلب هستند.

«من یک تصویربردار قلب شناس هستم که در حال مطالعه بر روی توسعه روش های تشخیصی برای ارزیابی تغییرات عملکرد عضلات قلب در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ هستم. در مطالعه ای که در ۴ نوامبر منتشر شد من و همکارانم شواهدی از ناهنجاری های قلبی در بیش از یک سوم ورزشکاران دانشجویی که آزمایش کووید ۱۹ آنها مثبت اعلام شده بود و در دانشگاه ویرجینیای غربی تحت آزمایش غربالگری قلب قرار گرفتند، را مشاهده کردیم.

درحالی که ما نتوانسته بودیم پیشرفت آسیب ها بر روی ماهیچه های خود قلب را تشخیص دهیم، اما اغلب شاهد التهاب و مایعات اضافی در پریکارد (غشای خارجی قلب) کیسه اطراف قلب بودیم. تقریبا تمامی ۵۴ دانشجوی مورد آزمایش کووید ۱۹، دارای فرم خفیف یا بدون علامت این بیماری بودند.

براساس نتایج ما و سایر مطالعات، گروهی از متخصصان توسط مجله کالج آمریکایی قلب و عروق تشکیل جلسه دادند که در آن جلسه تصویربرداری از قلب و عروق و لیستی از توصیه ها برای آزمایش قلب و زمان بهبودی قبل از بازگشت دانشجویان ورزشکار به میادین بازی را منتشر شد که یک اقدام خیلی مهم در این بیانیه این بود که: ورزشکاران مبتلا به کووید ۱۹ باید با پزشکان مراقبت های اولیه خود مشورت کنند تا آنها بررسی کرده آیا آزمایش غربالگری قلب پیش از بازگشت آنها به میادین ورزشی حتی اگر هرگز علامتی را نداشته باشند، لازم است یا خیر.

کووید ۱۹ خبر بدی برای قلب است

هنوز دانش و اطلاعات ما درباره کووید ۱۹ و اثرات ماندگار آن بر روی بدن انسان کم و تا حدود زیاد ناقص است. SARS-CoV-۲، کروناویروسی است که باعث ایجاد بیماری کووید ۱۹ می شود که این بیماری می تواند باعث ایجاد آسیب های مغشوش کننده ای از جمله ایجاد واکنش های التهابی در عضله قلب و بافت اطراف قلب در حالی که بدن تلاش می کند با آن مقابله کند، می گردد و از هر ۸ بیمارکوویدی بستری شده ۱ نفر به نوعی آسیب قلبی دارد.

آنچه بیش از همه در مورد ورزشکاران حرفه ای و رقابتی نگران هستیم این است که آیا ویروس می تواند به عضله قلب وارد شده و میوکاردیت (دیواره و ماهیچه قلب) را تحریک کند؟ التهاب نادر عضله قلب می تواند ناشی از عفونت های ویروسی باشد. میوکاردیت می تواند توانایی قلب شما را در پمپاژ خون مختل کرده و باعث آریتمی (بی نظمی در ضربان قلب) شود. همچنین می تواند باعث نارسایی ناگهانی قلب در ورزشکارانی که سالم به نظر می رسند، شود بنابراین توصیه اکید می شود که اگر میوکاردیت (ورم یا آماس ماهیچه قلب) دارید، تا زمان بهبودی کامل در زمین و تمرین حضور پیدا نکنید.

تعداد کمی از ورزشکاران هم مبتلا به کووید ۱۹ و هم مبتلا به میوکاردیت هستند. در یک مطالعه، پزشکان دانشگاه ایالتی اوهایو ۲۶ ورزشکار دانشگاهی را در ماه سپتامبر آزمایش کردند که در ۴ نفر علائم التهاب قلب سازگار با میوکاردیت را دریافتند.

میوکاردیت تنها مشکل قلبی نیست که باید نگران آن باشید. پزشکان ورزشی سالها هشدار داده اند که ورزشکارانی که به پریکاردیت (آماس حاد یا مزمن کیسهٔ غشایی دربرگیرندهٔ قلب را التهاب آب‌شامه یا پریکاردیت) مبتلا می شوند نباید تا زمان رفع آن به بازی برگردند.

در دانشگاه ویرجینیای غربی، من و همکارانم ۵۴ دانشجو را که سه تا ۵ هفته قبل آزمایش کووید ۱۹ آنها مثبت اعلام شده بود را مورد بررسی قرار دادیم. ما علائم قانع کننده ای از ادامه میوکاردیت پیدا نکردیم، اما شواهد زیادی از پریکاردیت را مشاهده کردیم . در بین دانش آموزان ورزشکاری که غربالگری شدند، ۴۰ درصد تقویت پریکاردیال داشتند که این نشان دهنده رفع التهاب در کیسه محافظ قلب و در ۵۸ درصد پریکاردیال افیوژن (تجمع بیش از حد طبیعی مایع در فضای پریکارد) را مشاهده کردیم، به این معنی که مایعات اضافی در کیسه اطراف قلب آنها جمع شده بود.

معمولا این نوع التهاب در عرض چند هفته بهبود یافته و هیچ اثری از آن باقی نمی ماند، با این حال در برخی موارد می تواند اثرات طولانی مدتی داشته باشد مانند التهاب پریکاردیال که عود می کند . این التهاب می تواند منجر به ایجاد زخم در کیسه قلب شده که در موارد نادر می تواند شدید باشد و پریکارد می تواند در اطراف قلب منقبض شود . این التهاب همچنین می تواند به علائمی شبیه نارسایی قلبی منجر شده و باعث گرفتگی در ریه ها و کبد نیز شود اما در مجموع پیش بینی اینکه آیا بیمار به هر یک از این عوارض نادر درازمدت مبتلا می شود یا خیر دشوار است و تشخیص این اتفاق خیلی زود است.

توصیه برای ورزشکاران:
در حال حاضر، برنامه های ورزشی در سراسر دنیا دارای قوانینی برای قرنطینه کردن و غربالگری ورزشکاران مثبت کووید ۱۹ برای آسیب قلبی هستند، زیرا آنها سعی می کنند سلامت بازیکنان و تمایل به بازگشت به بازی را متعادل کنند.

من و سایر متخصصان قلب از ایالات متحده، کانادا، انگلیس و استرالیا برای کمک به ورزشکاران در توسعه استانداردها، شواهد موجود را بررسی کرده و بیانیه اجماع تخصصی را نوشتیم. بیانیه مشابهی درمورد میوکاردیت نیز توسط برخی از همین پزشکان در JAMA Cardiology منتشر شد که در این راستا ما پیشنهاد کرده ایم که:
* هر ورزشکاری که آزمایش کووید ۱۹ مثبت دارد باید از قوانین قرنطینه پیروی کند و از قرار گرفتن هم تیمی ها، مربیان یا هر شخص دیگری در معرض ویروس خودداری کند.
* قبل از بازگشت به بازی و میادین تمرین، ورزشکارانی که آزمایش کووید ۱۹ مثبت دارند باید با پزشکان خود مشورت کرده تا بررسی کنند آیا آزمایش غربالگری قلب برای آنها لازم است یا خیر. اگرچه آزمایش روتین برای همه افراد بدون علامت توصیه نمی شود، اما پزشک باید تعیین کند که خطرات به اندازه کافی زیاد است یا خیر

* اگر یک ورزشکار میوکاردیت فعال دارد، ما توصیه نمی کنیم به مدت سه تا شش ماه و پس از انجام آزمایشات بعدی و مشورت با یک متخصص قلب هیچ مسابقه یا تمرین سنگینی را داشته باشد زیرا ورزش می تواند پیشرفت بیماری را بدتر کرده و آریتمی یا ضربان قلب نامنظم ایجاد کند. پس از آن دوره، اگر هیچ التهاب طولانی مدت یا آریتمی نداشته باشد، ورزشکار می تواند به تدریج ورزش و بازی را از سر بگیرد.

* اگر یک ورزشکار دارای ویژگی های فعال پریکاردیت است، ما همچنان توصیه می کنیم ورزش را محدود کند، زیرا می تواند التهاب را تشدید یا باعث بازگشت التهاب شود. ورزشکاران باید در مرحله حاد از ورزشهای رقابتی پرهیز کنند. هنگامی که آزمایشات نشان داد که التهاب یا مایعات اضافی وجود ندارد، ورزشکار می تواند به بازی و میادین تمرین برگردد.

کووید ۱۹ شوخی ندارد. بهترین راه برای سالم ماندن ورزشکاران برای آنکه بتوانند به ورزش ادامه دهند این است که از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری کنند. تیم ها باید ورزشکاران را از نظر ویروس آزمایش کرده و اطمینان حاصل کنند که برای افراد مثبت کووید ۱۹، تست غربالگری ضربان قلب نیز صورت پذیرد و در این راستا با پزشکان مشورت لازم را داشته باشند.

*یادداشت از دکتر سنگوپتا /پزشک قلب و عروق و اکوکاردیوگرافی دانشگاه ویرجینیای غربی و سردبیر مجله ژورنال کالج آمریکایی قلب و عروق

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :