پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
منتظر موج گسترده تر کرونا در بازگشت مسافران به تهران هستیم

کیاپرس :عضو هیئت علمی دانشگاه استنشاق تعداد ویروس بیشتر را از مهمترین عوامل تشدید کرونا عنوان کرد و به افرادی که در خانواده از فرد مبتلا مراقبت می کنند، هشدار داد: توصیه ها را جدی بگیرید و قرنطینه را به معنای واقعی رعایت کنید،چرا که شدت حمله بیماری با میزان استنشاق و مواجهه فرد با ویروس در ارتباط مستقیم است.

به گزارش کیاپرس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دکتر هاشمیان، با اشاره به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در تهران گفت: تقریبا تخت های بیمارستانی، خصوصا تخت های مراقبت های ویژه در اختیار بیماران کرونایی است و به ندرت در بیمارستانی تخت خالی پیدا می شود.

وی از افزایش تعداد بیماران کرونای نیازمند به بستری در بخش مراقبت های ویژه خبر داد و اظهارکرد: تخت آی سی یو در بیمارستان قابل اضافه شدن نیست و متاسفانه روز به روز با افزایش بیماران و بار مراجعان روبرو هستیم. دکتر هاشمیان افزود: تخت های مراقبت از بیماران بدحال و بیمارانی که به مراقبت های ویژه نیازمندند در بیمارستان های تهران رو به تکمیل است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره افزایش میزان مرگ و میرها بر اثر ابتلا به کرونا در تهران گفت: متاسفانه به دنبال شیوع گسترده بیماری کرونا، با افزایش میزان فوتی ها نیز روبرو شده ایم.

دکتر هاشمیان بی توجهی به توصیه های بهداشتی، عدم رعایت فاصله اجتماعی و تراکم بالای شهر تهران را از جمله مهمترین علل شیوع کرونا دانست و افزود: با توجه به این که مردم بیشتر از گذشته از ماسک استفاده می کنند ولی رعایت نکردن فاصله اجتماعی به شیوع بیشتر اپیدمی کووید ۱۹ دامن زده است.

کرونا در یک لحظه فرد را شکار می کند

این فوق تخصص آی سی یو نسبت به عدم استفاده از ماسک هشدار داد: حتی لحظه ای استفاده نکردن و برداشتن ماسک هم می تواند فرد را به کرونا مبتلا کند.

وی درمان های دارویی و کمک درمانی را برای بهبود وضعیت بیماران مبتلا به کرونا موضوعی بسیار جدی و با اهمیت دانست و توضیح داد: درمان مبتلایان به کرونا کاملا جدی است و در این میان موضوع حفاظت و اکسیژن رسانی از بیشترین اهمیت برخوردار است.

دکتر هاشمیان تامین اکسیژن بیماران کرونایی را یکی از مهمترین و موثرترین فاکتورهای درمان این افراد دانست و افزود: اکسیژن رسانی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ سطوح مختلفی دارند که باید با دقت انجام شود.

فوق تخصص آی سی یو ادامه داد: درکنار سایر درمان ها بحث های دارودرمانی نیز از جایگاه ویژه برخوردار است. دسته اول بیماری ها مربوط به عفونت های شدید باکتریایی می شود که برای این افراد آنتی بیوتیک تراپی انجام می شود ولی در حال حاضر بحث آنتی وایرال تراپی ها نیز مطرح است.

عضو هیئت علمی دانشگاه در پاسخ به این سوال که، استفاده از داروها تاچه میزان می تواند میزان مرگ و میرها را کاهش دهد، گفت: اطلاعات و تحقیقات کامل و جامعی درباره اثر گذاری دارو درمانی بر درمان کرونا وجود ندارد ولی صرفا بوسیله دارو نمی توانیم مرگ و میرها را کاهش دهیم، استفاده از داروهای ضد ویروس توام با اکسیژن درمانی به میزان قابل توجهی می تواند مرگ و میرها را کاهش دهد.

دکتر هاشمیان تاکید کرد: در آخرین ژورنال های علمی و معتبر دنیا به اثبات رسیده، نیاز ۱۲ درصد از بیماران به آی سی یو بعد از استفاده از برخی داروهای ضد ویروس کاهش یافته، این عدد، عدد قابل توجه و امید بخشی است.

وی استفاده از تجربیات غنی و دانشگاهی پزشکان و متخصصان کشور را برای درمان بیماران مبتلا به کرونا خواستار شد و گفت: برای کنترل این بیماری برخی محدودیت های درمانی خصوصا در در آی سی یوها می تواند چالش هایی را ایجاد کرده و یا طول درمان و ماندگاری بیماران را افزایش دهد.

فوق تخصص آی سی یواز تهیه برخی داروها در درمان و یا بهبود وضعیت بیماران کرونایی در بازار آزاد انتقاد کرد و هشدار داد: این داروها در بازار آزاد خارجی است و احتمالا به‌صورت قاچاق و تقلبی وارد و باقیمت‌های نجومی به فروش می‌رسد بنابراین باید داروهای موثر دردرمان بیماران در پروتکل های درمانی بیمارستانها وارد شده و صرفا با تشخیص پزشک متخصص در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی تجویز و مصرف شود.

وی ضمن اعلام این مطلب که دانشمندان بزرگ جهان و شرکت های بزرگ داروسازی در تلاش برای تولید دارو و یا واکسن موثر برای درمان ویروس کووید۱۹ هستند، تاکید کرد: کشورهایی می توانند در مهاراین ویروس موفق باشند که به توصیه ها و آخرین دستاوردهای علمی دنیا اعتماد داشته باشند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که واکسن کرونا در صورت ورود به بازار جهانی در اختیار عموم قرار خواهد گرفت توضیح داد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ایمنی و امنیت جهانی در برابر این ویروس زمانی ایجاد می شود که واکسیناسیون بصورت عمومی انجام شود.

وی در ادامه با بیان این که استفاده از ماسک راه مناسبی برای پیشگیری از کرونا و آنفولانزاست توضیح داد: با رعایت بیشتر توصیه های بهداشتی می توانیم به میزان قابل توجهی از بار بیماری های عفونی و ویروسی شایع فصل سرما بکاهیم چرا که در غیر اینصورت همپوشانی کرونا و آنفولانزا میتواند چالش های جدی را برای حوزه درمان و بهداشت کشور ایجاد کند.

دکتر هاشمیان با اشاره به این که واکسینه شدن تمامی گروهها درمقابل آنفولانزا ضرورت ندارد خاطرنشان کرد: گروههای پرخطر همانند زنان باردار، افراد با سن بالا و کودکان زیر ۵ سال و کسانی که دچار نقص سیستم ایمنی بدن هستند باید ازاین واکسن استفاده کنند.

فوق تخصص آی سی یو با اشاره به این که واکسن آنفولانزا به زودی در مدار توزیع قرار خواهد گرفت، گفت: گروههای در معرض به هیچ عنوان نسبت به دیرکرد تزریق واکسن آنفولانزا نگران نباشند و فقط تا توزیع عمومی توصیه های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.

دکتر هاشمیان در ادامه با بیان این که همچنان از دست دادن حس بویایی و چشایی از مهمترین عوارض و نشانه های کروناست تاکید کرد: زمان دقیق بازگشت حس بویایی و چشایی در افراد مختلف است ولی این احتمال که فردی برای همیشه حس چشایی یا بویایی خود را از دست دهد تقریبا صفر است.

منتظر موج گسترده تر کرونا در بازگشت مسافران به تهران هستیم

وی با اشاره به این که تعطیلی های هفته های آینده نباید بهانه ای برای تردد در سطح شهر و سفر رفتن شود خاطرنشان کرد: مردم با سفر رفتن و رفتارهای پرخطر به چرخش ویروس از شهری به شهر دیگر کمک می کنند، تیم درمان بعد از موج گسترده کرونا در هر استان و یا شهری منتظر رسیدن این موج به تهران است.

فوق تخصص آی سی یو دانشگاه از بهبود اکثر بیماران مبتلا به کرونا خبر داد و افزود: موضوع اینجاست این بیماری اقلیتی که شامل سالمندان و گروههای پرخطر هستند را در دام خود گرفتار می کند بنابراین باید مراقب باشیم که یک فرد سالم، جوان و ناقل کرونا می تواند فرد دیگری را با بیماری زمینه ای و یا کهولت سن به کام مرگ بکشاند.

وی در ادامه استنشاق تعداد ویروس بیشتر را از مهمترین عوامل شدید تر شدن علائم بیماری ذکرکرد و به افرادی که در خانواده از فرد مبتلا مراقبت می کنند توصیه کرد: بیش از پیش توصیه ها را جدی بگیرند و قرنطینه را به معنای واقعی رعایت کنند، حتی توصیه ها را در صورتیکه تمامی اعضای خانواده نیز مبتلا شده باشند نیز جدی بگیرند چرا که شدت بیماری با میزان استنشاق و مواجه فرد با ویروس در ارتباط مستقیم است.

توجه به سلامت زنان باردار یکی از مهمترین مواردی بود که دکتر هاشمیان در این گفت و گو مورد توجه قرار دادو تاکید کرد: خطر جدی سلامت زنان باردار را در مقابل کرونا تهدید می کند، چرا که تقریبا بیشتر داروها را نمی توان برای درمان خانم های باردار تجویز کرد. بطور مثال برخی داروهای ضد ویروس در زنان باردار به هیچ عنوان نباید تجویز شود و حتی اگر کسی قصد بارداری هم دارد نباید این دارو را استفاده کند و یا اگر چنانچه مادر بارداری مشکلات زمینه ای دیگری همانند مشکلات کلیوی نیز داشته باشد محدودیت های دارویی به مراتب بیشتر هم خواهد شد.

دکتر هاشمیان ادامه داد: بطورکلی تمام دارو ها و درمان هایی که برای مهار کرونا موثرند در زنان باردار با اضطراب و نگرانی تجویز و استفاده می شود بنابراین این گروه باید بیش از سایرین از سلامت خود در برابر کرونا و سایر بیماریهای عفونی و ویروسی مراقبت کنند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :