پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
تشدید آسم در قرنطینه خانگی با پرندگان زینتی

کیاپرس : با توجه به همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ در جامعه، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شرایط بحرانی بیماری کرونا از الزامات است تا مانع ابتلای افراد بیشتر به این بیماری شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از رونامه جام جم ،خارج‌نشدن از منزل جز در موارد ضروری از روش‌های مهم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری به‌خصوص در کودکان است. لذا در چنین شرایطی برخی خانواده‌ها برای تفریح و سرگرمی اقدام به خرید یا نگهداری از پرندگان زینتی در منزل می‌کنند. در چنین حالتی اگر در خانواده‌های دارای پرنده افراد مبتلا به آسم وجود داشته باشد، احتمال تشدید علائم آسم و حملات تنگی نفس در این افراد به‌خاطر حساسیت به پر پرندگان بیشتر خواهد بود.

پرندگان به‌صورت کلی می‌توانند آسیب را به دستگاه تنفسی وارد کنند. پر پرندگان دارای حالت آلرژنی هستند و با تاثیر بر سیستم ایمنی بدن می‌توانند تشدید حملات آسم را در پی داشته باشند. از این رو نگهداری پرندگان به افراد آلرژیک توصیه نمی‌شود. در برخی تبلیغات نقش فیلترهای هوا در کاهش آلرژی جهت فروش پرندگان پررنگ است.

ولی لازم است بدانیم تجهیزات فیلترینگ هوا که به طور گسترده در تبلیغات برای کاهش آلرژن‌های داخل خانه توصیه شده‌اند، اولا گرانقیمت بوده و از نظر علمی فایده کمی در کاهش علائم آلرژی دارند. برخی با فیلترهای یونیزان منجر به تولید ازن شده که به علت اثرات تحریکی در برخی افراد، ایمن نیستند و توصیه به استفاده از آنها نمی‌شود. به‌علاوه در صورت وجود حیوانات خانگی، حجم این آلرژن‌ها خیلی بیشتر از حدی است که فیلتر بتواند آنها را به کلی از هوا حذف کند. لذا حذف منشأ آلرژی یعنی خود پرندگان از محل زندگی افراد مبتلا به آسم توصیه می‌شود.

حتی بالش‌های پر که فرد مبتلا به آسم از آنها استفاده می‌کند، ممکن است پروتئین‌های موجود در آن باعث تحریک شوند. اگر مشخص شود عامل آلرژی فرد مبتلا به آسم به یک حیوان خانگی است، بهترین راه برای کنترل علائم، حذف آن حیوان از خانه است. حتی محدود کردن آن حیوان در فضایی خاص در خانه موثر نیست زیرا برخی ترکیبات آلرژن از طریق لباس یا هوا در فضای خانه پخش می‌شوند. در صورت حذف‌ نکردن حیوانات خانگی، هیچ روشی از جمله محدود شدن حیوان از تماس با فرد بیمار نمی‌تواند به طور موثر در کنترل علائم بیمار مفید باشد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :