پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
از اعلام مفقودی تا کشف جسدناشناس

کیاپرس:ماجرای دختری که از حدود یکماه پیش در منطقه حفاظت شده «جهان‌نما» در شهرستان کردکوی مفقود شده بود، با کشف جسدی که گفته می‌شود متعلق به اوست وارد فاز جدیدی شد و گرچه تا زمان تشخیص هویت نمی‌توان با اطمینان در این مورد صحبت کرد، اما همین موضوع سبب شد، سخنگوی جمعیت هلال‌احمر جزئیات اقدامات انجام شده برای جست‌وجوی «سها رضانژاد» بیان کند.

به گزارش کیاپرس به نقل از روزنامه آرمان ملی ،محمد نصیری ، درباره ماجرای «سها رضانژاد» و ورود هلال‌احمر به این موضوع گفت: جمعیت هلال‌احمر و سازمان امدادونجات در عملیات‌های جست‌وجو و نجات بسیاری مشارکت داشته و در نتیجه این اقدامات نیز جان صدها انسان نجات پیدا کرده است. در مورد خانم «رضانژاد» نیز عوامل هلال‌احمر به‌سرعت وارد موضوع شده و پیگیری‌ها و جست‌وجوها را ادامه دادند. وی با اشاره به ورود هلال‌احمر به موضوع اظهارکرد:در روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه امسال یک تیم ۲۵ نفره گردشگری از استان تهران وارد ارتفاعات حفاظت شده «جهان‌نما» از توابع شهرستان کردکوی شدند که فردای آن روز یعنی روز جمعه ساعت ۸ صبح یکی از اعضای تیم به‌نام خانم «سها رضا‌نژاد» ۲۷ساله که طبیعت‌گرد بود، اما به‌گفته افراد حاضر در آنجا برای اولین‌بار وارد این منطقه شده بود از محل چادر خود خارج شده و دیگر به چادر بازنگشت. همین موضوع هم سبب شد تا مفقودشدن او را اعلام کنند.

چراکه پس از جست‌وجوهای اولیه توسط اعضای تیم گردشگری خانم «سها» پیدا نشد و در نهایت در ساعت ۱۱و۲۰ همان روز اولین تماس تلفنی با مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال‌احمر برقرارشده و درخواست کمک می‌شود.

سخنگوی جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه امدادگران هلال‌احمر پس از دریافت خبر و تاییدیه حادثه ازسوی نیروی انتظامی وارد عمل شدند، خاطرنشان کرد: با اعلام حادثه به شعبه مربوطه، موضوع در دستور کار شعبه کردکوی جمعیت هلال‌احمر قرارگرفت و پس از فراخوان نیروهای جست‌وجو و امداد، دو تیم عملیاتی امداد کوهستان همان روز با توجه به بعد مسافت وارد منطقه حادثه شدند. نصیری ادامه داد: پس از استقرار تیم‌های کوهستان و تحلیل اطلاعات به‌دست آمده جست‌وجوی دو مسیر یعنی منطقه امام‌وردی و خط‌الراس چکل آتشان و تخت‌میرزا با همکاری محیط‌بانان منابع طبیعی در دستورکار قرارگرفت. همچنین با توجه به حساسیت موضوع پس از گذشت چند ساعت از جست‌وجوی تیم‌های عملیاتی در منطقه حادثه، جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان با حضور فرماندار در محل شهرستان تشکیل شد و رئیس شعبه هلال‌احمر کردکوی در این جلسه گزارش اقدامات صورت‌گرفته توسط جمعیت هلال‌احمر را ارائه کرد. در این جلسه مقرر شد از ظرفیت سایر دستگاه‌های امدادی به‌خصوص پهباد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین سگ‌های جست‌وجو زنده‌یاب جمعیت هلال‌احمر استفاده شود.

سخنگوی جمعیت هلال‌احمر اضافه کرد: در ادامه روند پیگیری حادثه راس ساعت ۸صبح با حضور مدیرعامل، معاون امداد و روسای ادارات حوزه معاونت امداد و نجات جلسه‌ای در محل مرکز کنترل و هماهنگی عملیات تشکیل شد و روند حادثه و اطلاعات کامل حادثه مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت که در جریان آن مقرر شد آقای حسین اصغری مسئول تیم‌های واکنش سریع برای کمک به هدایت عملیات در کوهستان به منطقه بروند.

وی با بیان اینکه در روز یکشنبه ۲۲تیرماه ۹۹ با هماهنگی مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان، معاون سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر از منطقه بازدید کرده و در نهایت با تجزیه تحلیل فرضیه‌ها و نتایج جست‌وجو مقرر شد که همچنان ادامه جست‌وجو در سه مسیر تخت‌میرزا، امان‌وردی و پوشش گیاهی محل استقرار تیم گردشگری با تعداد نفرات ودقت بیشتر انجام شود. همچنین برای فراخوان دو تیم جست‌وجو از هیات کوهنوردی شهرستان کردکوی انجام شد و حتی به‌رغم بارش شدید باران در روز یکشنبه درمنطقه، عملیات جست‌وجو متوقف نشد.

نصیری با بیان اینکه در روز دوشنبه ۲۳تیرماه باهماهنگی انجام شده پهباد جست‌وجوی منابع طبیعی استان درمنطقه حضور پیدا کرد، گفت: باتوجه به شرایط جوی منطقه و مه شدید امکان پرواز پهباد وجود نداشته وعملیات جست‌وجو هوایی صورت نگرفت. در روز سه‌شنبه ۴تیرماه یک تیم امدادونجات ترکیبی از مربیان با تجربه سنگ‌نوردی و کوهستان و مربیان امداد و نجات کوهستان به منطقه جهان‌نما اعزام شده و پوشش عملیات و ایجاد مجدد کارگاه‌های صعود و فرود بروی دیوار‌ه‌ها و دسترسی به شکاف‌های میانی برای جست‌وجو فردگمشده انجام شد. همچنین برداشت تصاویر هوایی و ارسال تصاویر به مرکز کنترل و هماهنگی عملیات برای کمک به عملیات جست‌وجو صورت پذیرفت.

توقف عملیات جست‌وجو بعداز ۹روز
سخنگوی جمعیت هلال‌احمر اضافه کرد: در ادامه روند جست‌وجو فردگمشده در روزهای چهارشنبه لغایت جمعه جست‌وجو میدانی با توجه به شرایط جوی ادامه پیدا کرد و براساس گمانه‌زنی برخی تصاویر که وجود یک شیء روی درختان در دره را نشان می‌داد تیم‌های عملیاتی و جست‌وجو اقدام به دسترسی به این مکان کردند که بازهم نتیجه‌ای در بر نداشت و شیء موردنظر چادر کوهنوردی بوده است که از قبل به پایین سقوط کرده بود و در نهایت در تاریخ ۲۸ تیرماه جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان با حضور فرماندار تشکیل و تصمیم بر این شد که عملیات جست‌وجو توسط تیم‌های امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر با توجه به اینکه مدت ۹روز جست‌وجو نتیجه ای در بر نداشت، به تمام برسد، اما جست‌وجو موردی در مواقعی که اخبار موثقی از سوی مراجع ذیصلاح به‌دست آید، انجام شود.

نصیری افزود: طی دو مرحله در تاریخ‌های هشتم مردادماه و ۱۷ مرداد نیز عملیات‌های جست‌وجو و نجات میدانی انجام شد که حوالی ساعت ۱۲، ۱۷ مردادماه، عوامل جمعیت هلال‌احمر در مناطق صعب‌العبور اطراف منطقه بین چکل‌سر و یارعلی جهان‌نما، جسدی ناشناس را کشف کردند که بلافاصله موضوع به عوامل انتظامی و قضائی اطلاع داده و عملیات برای انتقال فرد متوفی به پایین‌دست و تحویل به مراجه ذیصلاح اجرا شد.

سخنگوی جمعیت هلال‌احمر افزود: در نهایت باتوجه به صعب‌العبوربودن منطقه، تعداد نیروهای عملیاتی به منظور تسریع در انتقال جسد فرد پیدا شده به بالادست، افزایش یافتند و در نهایت جسد که بنابر برخی اظهارات و شواهد لباس‌هایی شبیه به «سهارضانژاد» به تن داشت از منطقه خارج و تحویل عوامل قضائی و انتظامی شد. نصیری درباره اینکه آیا جسد به «سهارضانژاد» تعلق دارد یا خیر، گفت:

اعلام نظر نهایی در خصوص این مطلب که آیا به‌طورحتم جسد پیداشده متعلق به کوهنورد گمشده در منطقه جهان‌نماست، منوط به تایید پزشکی قانونی است. وی با قدردانی از تلاش‌ها و جست‌وجوهای امدادگران جمعیت هلال‌احمر گفت: در مجموع از ۲۰تیرماه تا ۱۷مردادماه ۵۵ تیم اعزامی شامل ۱۶۰ نجاتگر و ۵۳ تن از پرسنل جمعیت هلال‌احمر در این عملیات حضور داشتند.

باید منتظر نظر پزشکی‌ قانونی ماند
کاوه راد، وکیل پرونده «سهارضانژاد» نیز پس از اعلام خبر پیداشدن پیکری که گفته می‌شود متعلق به «سها»ست، در توئیتر نوشت: «پیکری که پیدا شده است متاسفانه قابل شناسایی نیست و احراز هویت دقیق و تعیین زمان و علت مرگ، پس از بررسی در پزشکی‌قانونی امکانپذیر خواهد بود. ‏این خبر که پیکر سالم است و یا آثار جراحت بر روی آن مشهود است، واقعیت ندارد».

برای اظهارنظر قطعی در مورد پرونده «سهارضانژاد» باید منتظر اعلام نظرنهایی پزشکی قانونی ماند، اگر جسد متعلق به او باشد، قطعا تحقیقات تکمیلی در مورد نحوه سقوط و مرگ او باید انجام شود و اگر آزمایش‌های انجام شده خلاف موضوع را ثابت کند، به‌نظر می‌رسد که بازهم جست‌وجوها برای یافتن «سها» ادامه خواهد داشت.

سلامت نیوز: از اعلام مفقودی تا کشف جسدناشناس

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :