پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
خبرنگاری یعنی وصل کردن انسان‌ها به حقیقت/ تقدیر از خانواده شهدای خبرنگار

کیاپرس :  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه برگزاری سلسله نشست‌های سه‌شنبه‌های تکریم گفت: خبرنگاری یعنی انتقال و وصل کردن انسان‌ها به حقیقت؛ شهدای خبرنگار با شهادت پیام خود را به نسل آینده منتقل کردند.

به گزارش کیاپرس، در ادامه برگزاری سلسله نشست‌های طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سه‌شنبه ۱۴ مرداد و در آستانه روز خبرنگار از خانواده شهیدان خبرنگار «محمود صارمی» و «حسن مصطفوی» و همچنین خانواده شهیدان «مجید و حمیدرضا انجم‌شعاع» تجلیل شد.

سیدعباس صالحی در این ارتباط زنده تصویری ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه اظهار داشت: نشست امروز از یک طرف مصادف با دهه امامت و ولایت و عید غدیر و از سوی دیگر در آستانه روز خبرنگار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شهر شهیدپرور کرمان خاطرنشان کرد: کرمان به نحوی در فضای دفاع مقدس با شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، گردان، تیپ و لشگر ثارالله پیوند می‌خورد. امروز هم ما در محفل خانواده شهدا هستیم، شهر کرمان در پاسداری از میهن، نظام و انقلاب با شهید سلیمانی پیوند خورده است، نمونه‌ای از آنها ۲۳ نفری هستند که اسیر شدند اما روح خود را به اسارت ندادند.

صالحی با اشاره به فرارسیدن روز خبرنگار تاکید کرد: خبرنگاری یک مسئولیت پیام‌رسانی است، خبرنگاری یعنی انتقال و وصل کردن انسان‌ها به حقیقت؛ در واقع خبرنگاران در خبررسانی پیام‌خواهانی برای حقیقت پیدا می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: امروز در خدمت دو خانواده خبرنگار شهید هستیم که این مسئولیت را در دو قالب خبرنگاری و جهاد طی کرده و نهایتا به مقام عالی شهادت نائل شدند.

وی افزود: اینکه خبرنگاران در مقاطع خاص در رویدادهای مختلف حضور داشتند برکسی پوشیده نیست، از ابتدای دفاع مقدس اهالی رسانه در کنار مردم ‌قرار گرفتند و در همان ماه‌های نخست نام‌هایی از شهدایی همچون حسین فرهادی(خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران)، یوسف نصوحی‌پور(روزنامه کیهان)، ایرج ایزدپناه (روزنامه اطلاعات)، فتح‌الله ژیان‌پناه (روزنامه جمهوری اسلامی) و…. را می‌بینیم که از همان ابتدای جنگ درگیر جریان نظامی کشور هستند و این حقیقت را روایت و نشان دادند مردم ایران درگیر چه حوادثی هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: این مسیر تا به امروز ادامه پیدا کرده و خبرنگاران شهید از یک سو با مسئولیت خبرنگاری و از سوی دیگر  با شهادت شان پیام خود را به نسل آینده منتقل کردند.

صالحی افزود: خانواده شهیدان امروز هرکدام به نحوی پیامی برای ما دارند، خانواده شهیدان «انجم‌شعاع» مسیر جهاد را به طور کامل طی کردند، پدر این خانواده ۴۰ماه در جبهه جنگ بوده و جانباز شدند و تا پایان پای آرمان‌های امام و انقلاب ماندند و در این مسیر دو فرزند صالح را نیز تربیت کرده که آنها نیز به مقام شهادت نائل آمدند، شهید حسن مصطفوی هم به عنوان خبرنگار از یک سو قبل از انقلاب پای نهضت امام راحل ایستاد و با تعهدی که به امام و نهضت ایشان داشت در فضای قبل از انقلاب ماه‌ها و سال‌ها در زندان ستم‌شاهی بود و از سوی دیگر بعد از انقلاب نیز تا فضای شهادت در مسیر آرمان‌های نظام و انقلاب پیش رفت.

وی ادامه داد: شهید صارمی نیز از وجوه مختلف شناخته می‌شود، اینکه روز ۱۷مردادماه به نام این شهید است یک تصادف تاریخی نیست، ایشان در فضای تحصیل و کتاب و به طورکلی حوزه علم و دانش فرد پیگیری بود، همچنین به عنوان فردی با شور و نشاط در فضای ورزش نیز شاخص بود، اما مهم‌ترین ویژگی ایشان حس مسئولیت‌خواهی و مسئولیت‌جویی ایشان است. وی باوجود بیماری وقتی برای درمان به کشور بازگشت پس از بهبودی نسبی سریعا به افغانستان بازگشت تا وظایف خود را انجام دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: شهید صارمی در حوزه نوع‌دوستی نیز شاخص بود، وی مبالغی که به عنوان حقوق دریافت می‌کرد بخشی از آن را در مدارس افغانستان جنگ‌زده و برای کمک به مردم هزینه می‌کرد.

صالحی اضافه کرد: خبرنگار پر از جست‌وجوی حقیقت و همیشه در کنار مردم است و تا پایان راه با مردم می‌ماند و از این رو این قشر در خاطره مردم ماندگار هستند، شهید صارمی نماد چنین شخصیتی است و وقتی که کشور در تجاوز دشمن قرار دارد پا به پای مردم در دوران دفاع مقدس می‌جنگد و بعد از پایان جنگ نیز مسئولیت‌پذیری خود را در جبهه دیگر عرضه می‌کند.

وی در پایان گفت: بنده از تمام خبرنگارانی که از ابتدای انقلاب تا به امروز در تمام رویدادهای مختلف کشور اعم از جنگ، حوادث طبیعی و غیرطبیعی و حتی شرایط امروز کرونایی جامعه تلاش کردند تشکر و قدردانی می‌کنم. جامعه بزرگ رسانه در شش ماه گذشته در کنار مدافعان سلامت بودند تا با اطلاع‌رسانی درست خود مردم بتوانند این دوران را راحت‌تر پشت سر بگذارند، امید است با کمک اهالی رسانه در دوران‌های مختلف اجتماعی، جامعه بیشتر از گذشته قدر زحمات این قشر را بداند.

خبرنگاران پیام صدق را به جامعه می‌رسانند

حجت‌الاسلام ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز در این نشست طی سخنانی، استان کرمان را پایتخت مقاومت توصیف کرد و افزود: این استان به مقاومت، ایثار و صبوری شهره است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در ادامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را ابرمرد مقاومت خواند و تصریح کرد: آن شهید نه تنها برای ایران که برای همه مردان و زنان آزاده جهان افتخارآفرین است.

وی در بخش دیگری از مباحث خود با بیان اینکه طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم طی شش هفته اخیر از زمان آغاز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده است، گفت: البته خواسته ما دیدار حضور با خانواده شهیدان بود اما به دلیل شیوع کرونا مجبور به برگزاری دیدارها در این قالب شدیم.

ارزانی ادامه داد: افتخار بزرگی است که مراسم این هفته سه‌شنبه‌های تکریم، در جوار مضجع سردار سلیمانی برگزار می شود، شهیدی که درس آزادگی، رشادت و مردانگی را به همه مردان و زنان آزاده جهان داد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به ویژگی‌های شهید «محمود صارمی» شهیدی که ۱۷ مرداد به یاد او به عنوان روز خبرنگار ثبت شد، اظهار کرد: امروز محضر خانواده آن شهید هستیم. اکر امروز مانده ایم به برکت خون شهیدان است.

وی در پایان ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: خبرنگاران وظیفه خطیری عهده‌دار هستند و پیام صدق را به جامعه می رسانند، لذا در این فرصت و در حضور خانواده شهید خبرنگار صارمی، این روز را به پرجم داران عرصه رسانه تبریک می گوییم.

نامگذاری روز خبرنگار بهانه‌ای برای پاسداشت از خبرنگاران همیشه در صحنه است

همسر شهید محمود صارمی نیز طی سخنانی اظهار کرد: اگر روز شهادت شهید صارمی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است شاید نام آن شهید بهانه ای است تا از همه کسانی که همیشه و در همه جا حضور دارند یاد شود، خبرنگارانی که با تمام وجود و با مایه گذاشتن از جان خود خدمت می کنند تا اینکه مردم در تاریکیِ بی‌خبری باقی نمانند و هرآنچه که در هر نقطه از جهان اتفاق می‌افتد را بشنوند و ببینند.‌

وی ادامه داد: شهدای ما شهادت را به این دلیل پذیرفتند تا خواسته و آنچه که مردم دوست دارند اتفاق بیفتد، تا رضایت و رفاه مردم تامیین شود؛ شهادت شهدای ما از جمله شهید صارمی از این جهت بود که شرایط به گونه ا فراهم شود که مردم بتوانند از رفاه نسبی بهره مند شده و شرایط خوبی در کشور ما حاکم شود.

این همسر شهید افزود: دشمن بزرگ ما  آمریکا است، امروزی روزی است که باید با نگاه به این دشمن بزرگ رو به رویش بایستیم، پس برای تحقق این امر باید مردم رضایت کامل داشته باشند و آرامش و رفاه نسبی برایشان وجود داشته باشد تا بتوانند در کنار دولت و نظام حرکت کرده و همان طور که انتظار می رود مشت محکمی بر دهان ابرقدرت های دنیا بزنند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :