پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

کیا پرس :  سالانه یک میلیون نفر در دنیا بر اثر سرطان معده جان خود را از دست می دهند
دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش گفت: سرطان معده از نظر موارد بروز در جهان در جایگاه پنجم قرار دارد و سالانه تقریبا یک میلیون نفر را مبتلا می کند و باعث از بین رفتن ۸۰۰ هزار نفر می شود.

به گزارش وبدا، دکتر افشین مرادی در نشست خبری این کنگره که در مرکز تحقیقات سرطان برگزار شد، اظهار داشت: این کنگره با هدف افزایش آگاهی، دانش و مهارت متخصصان مرتبط با حوزه سلامت برگزار می شود و دلیل اهمیت ویژه مرکز تحقیقات سرطان به سرطان های دستگاه گوارش این است که این نوع سرطان ها، کمی کمتر از یک سوم از سرطان ها را در کشور تشکیل می دهند.

وی افزود: در پنجمین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، ۴ نوع سرطان مورد توجه قرار دارد. یکی سرطان معده است که از نظر موارد بروز در جهان در جایگاه پنجم قرار دارد و سالانه تقریبا یک میلیون نفر را مبتلا می کند و باعث از بین رفتن ۸۰۰ هزار نفر می شود. فاکتورهای خطر قطعی برای این نوع سرطان، عفونت باکتری به نام هلیکو باکتر پایلوری، استعمال دخانیات و کار کردن در صنایع چرم سازی است که این نوع سرطان با توسعه امکانات تشخیصی و آندوسکوپی به راحتی قابل تشخیص درمان است.

این متخصص پاتولوژی اضافه کرد: سرطان های روده بزرگ در این کنگره مورد بحث و بررسی قرار می گیرند. این نوع سرطان ها سالانه تقریبا دو میلیون نفر را در جهان مبتلا می کنند و عامل مرگ حدود ۹۰۰ هزار نفر در دنیا هستند و از نظر علت مرگ در بین سرطان ها، در جایگاه دوم و از نظر بروز، در جایگاه سوم قرار دارند. سرطان روده بزرگ با فاکتورهای تغذیه ای و محیطی ارتباط دارند و مصرف مقدار زیادی گوشت و چربی های حیوانی و عوامل ژنتیکی در پیدایش این نوع بیماری، نقش دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سرطان پانکراس یا لوزالمعده به عنوان یکی از محورهای این کنگره یاد کرد و گفت: سرطان پانکراس سالانه ۵۰۰ هزار نفر را مبتلا کرده و ۴۵۰ هزار نفر را از بین می برد و این نوع سرطان جزء بدخیمی هایی است که معمولا مداخلات درمانی، پاسخگویی چندانی ندارند. مهمترین عامل خطر این نوع سرطان، استعمال دخانیات است.

وی یادآور شد: در این کنگره همچنین سرطان های کبد مورد بحث قرار می گیرند. آمارهای جهانی بیانگر این است که سرطان های کبد از نظر بروز در جایگاه ششم و از نظر مرگ و میر، در جایگاه چهارم قرار دارند. سالانه تقریبا ۸۵۰ هزار نفر به این نوع سرطان مبتلا می شوند و حدود ۸۰۰ هزار نفر جان خود را از دست می دهند و این تومور در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود. فاکتور خطر سرطان کبد، عفونت های ویروسی و بیماری کبد الکلی است که خوشبختانه این بیماری در ایران شایع نیست.

دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش خاطرنشان کرد: در کنگره امسال ۷۸ مقاله علمی به دبیرخانه کنگره ارسال شد که بعد از ارزیابی در کمیته علمی، ۲۵ مقاله پذیرفته شده و در قالب پوستر، ارائه می شود. همچین در این کنگره، دو کارگاه تشخیصی، ۴ ویدیو کنفرانس با اساتید برحسته خارج از کشور، ۲۶ سخنرانی و ۴ پنل تخصصی با حضور گروهی از برجسته ترین پزشکان درگیر در تشخیص و درمان سرطان کشور برگزار می شود./

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :