پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

 

وزیر بهداشت ضمن تبریک فرارسیدن ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی گفت: دستاوردهایی که در عرصه نظام سلامت و آموزش پزشکی داشته ایم، فوق العاده درخشان است.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در آیین افتتاح پروژه های بهداشتی و درمانی استان بوشهر در ساختمان جدید شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم، با بیان خاطراتی از دوران انقلاب اظهار داشت: قبل از انقلاب، از خانه شیخ محمد یزدی، اعلامیه های حضرت امام خمینی(ره) و از حسینیه ارشاد، سخنرانی های دکتر علی شریعتی را تکثیر می کردم و از منزل مرحوم پسندیده، اخوی ناتنی حضرت امام(ره) کمک های مالی را توزیع می کردم و از آن روز، مفتخر به خدمتگزاری به نظام و انقلاب اسلامی ایران هستم.

وزیر بهداشت گفت: گرچه هنوز خیلی از ما، گله های به جا و درستی داریم و معتقدم به اندازه لیاقت، بضاعت و بلندای نظر مردم این سرزمین، هنوز خیلی از کارها را انجام نداده ایم اما باید بگویم که در خیلی از عرصه ها، دستاوردهای بزرگی داشته ایم و در حوزه سلامت، دستاوردهای بی نظیری بعد از انقلاب اسلامی داشته ایم.

وی افزود: قبل از انقلاب اسلامی، از هر ۱۰۰۰ تولد زنده حداقل ۱۲۰ نوزاد به سن یکسالگی نمی رسیدند و از هر ۱۰۰ هزار مادر باردار، بیش از ۲۷۰ مادر به دلیل عوارض بارداری و زایمان، جان خود را از دست می دادند اما امروز تمام این آمارها به یک دهم و در برخی از مناطق کمتر از یک بیستم دوران قبل از انقلاب کاهش یافته است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: پوشش واکسیناسیون در زمان قبل از انقلاب اسلامی در کشور با جمعیت حدود ۱۵ میلیون نفری، ۲۵ درصد بود اما امروز با جمعیتی بالغ بر ۸۳ میلیون نفر در کشور، پوشش واکسیناسیون به ۱۰۰ درصد رسیده است و امسال افتخار داشتیم که گواهی حذف سرخک را از سازمان جهانی بهداشت دریافت کردیم اما گرفتن این گواهی با توجه به وسعت ایران و وجود یک و نیم میلیون نفر از افاغنه در کشور و واکسینه کردن فرزندان آنها به صورت رایگان، کار آسانی نبوده است.

دکتر نمکی اظهار داشت: در آنفلوآنزای H1N1 در کشور ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر در بیمارستانها بستری شدند و بدون هیچ کمک خارجی، این افراد را درمان کردیم و مرگ و میر مبتلایان به این بیماری در ایران، از اروپای غربی نسبت به شیوعی که داشتیم، کمتر بود. در سیلاب های امسال که ۲۵ استان را گرفتار و ۶ استان را به شدت گرفتار کرده بود، با تلاش نیروهای بهداشتی و درمانی و بدون هیچ کمک خارجی، حتی یک مورد اپیدمی در کشور، رخ نداد در حالیکه در بدترین تحریم های پس از انقلاب هستیم و آمریکایی ها اجازه ندادند که حتی یک سنت کمک از سوی ایرانیان خارج از کشور برای سیل و زلزله به ایران منتقل شود اما دولت چین با همه اقتدارش، در روز چهارم و پنجم شیوع ویروس کرونای جدید، مجبور شد که از اتحادیه اروپا، تقاضا کمک کند.

وی تصریح کرد: تدروس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت به بنده می گفت که ما حیرت کرده ایم که چگونه سرزمینی با گستردگی و وسعت ایران حتی یک مورد اپیدمی در سیلاب های گسترده ابتدای سال جاری نداشته است. اینها حاصل زحمت سربازان و ژنرال های نظام سلامت در استانهای کشور است.

وزیر بهداشت گفت: دستاوردهایی که در عرصه نظام سلامت و آموزش پزشکی داشته ایم، فوق العاده درخشان است. قبل از انقلاب اسلامی ۶ دانشکده پزشکی در کشور وجود داشت اما امروز ۶۶ دانشگاه و دانشکده پزشکی مقتدر در کشور وجود دارد و سالانه بیش از ۷ هزار نفر از این دانشگاه ها و دانشکده ها، فارغ التحصیل می شوند. قبل از انقلاب برای کوچک ترین بیماری باید بیماران را به کشورهای خارجی اعزام می کردیم اما امروز پیچیده ترین موارد پیوند اعضا در منطقه به ایران مراجعه می کنند و پذیرای بیماران خارجی از سایر کشورها هستیم.

دکتر نمکی اظهار داشت: قبل از انقلاب در کل کشور ۱۴ هزار پزشک فعالیت داشتند که عمدتا هندی، فیلیپینی و بنگلادشی بودند اما امروز شایسته ترین پزشکان متخصص منطقه را در شهرهای مختلف کشور داریم و در بیمارستان یک شهرستان مانند کنگان، ۶۰ پزشک متخصص فعالیت دارند در حالیکه کل استان بوشهر زمان قبل انقلاب، ۳ پزشک متخصص هم نداشت.

 

وی افزود: امسال با وجود اینکه در بدترین شرایط اقتصادی و تحریم ها قرار داشتیم، ۱۰۰۰ پروژه بهداشتی و درمانی را در سراسر کشور با اولویت مناطق کمتر برخوردار در قالب پویش ۲۰۵۰ یعنی در ۲۰ هفته هر هفته ۵۰ پروژه را افتتاح می کنیم و امسال آمریکایی ها تصور می کردند که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، ما زانو خواهیم زد چون نمی توان با کمبود دارو کنار آمد. امسال وضعیت دارویی کشور نسبت به سال قبل، به مراتب بهتر است و کمبودهای دارویی کشور در مقایسه با روز مشابه سال گذشته، یک سوم است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اینکه برخی از داروهای خارجی تجویز شده در بازار وجود ندارد به این دلیل است که جلوی واردات آن را برای جلوگیری از فروپاشی صنعت داخلی دارو، گرفته ایم و اجازه نمی دهیم که صنعت داروی ایران که یکی از بهترین های منطقه است، لگد مال واردات شود اما داروهای اساسی و حیاتی را تا ۶ ماه آینده ذخیره داریم.

دکتر نمکی اضافه کرد: یکی از مشکلات ما در حوزه دارو، تامین داروی بیماران مبتلا به MPS بود  که البته تعداد این بیماران محدود است اما  آمریکا در تحریم ها، با وجود تامین و ارسال ارز مورد نیاز این دارو، همه راه ها را بر ایران بسته بودند که به لطف خدا این دارو تا آخر هفته به دست این بیماران می رسانیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: به چهلمین روز شهادت سردار رشید و ملی ما، حاج قاسم سلیمانی نزدیک می شویم. او یکی از دردانه های بی نظیر این کشور بود و بنده به دلیل قرب جوار با ایشان و کار مشترکی که چندین سال باهمدیگر داشتیم، باید بگویم که شهید سلیمانی، یکی از عزیزان بی نظیر کشور بود که یاد و خاطره اش در دل مردم ایران قطعا جاودانه خواهد ماند. شهید سلیمانی به ملکوت و به یار معشوق خودش حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پیوست اما همه ما را داغدار و دچار مصیبت کرد و  خدا روح این بزرگمرد را در بهشت با مقربین درگاه خویش، محشور می کند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :